Co to są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne, ekologiczne, organiczne, bioksmetyki - nazw jest wiele, ale co one właściwie oznaczają? Problem w tym, że w Unii Europejskiej nie ma jeszcze podstawy prawnej regulującej co może być tak nazywane, a co nie. Z tego powodu nazwy te wykorzystywane są przez wiodących na rynku producentów aby przyciągnąć klientów do swoich niekoniecznie naturalnych produktów. Często są to produkty zawierające w 95% składniki syntetyczne, a jedynie niewielki odsetek stanowią substancje pochodzenia organicznego.

Z pomocą konsumentowi przychodzi Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy, który  w 2000 roku opracował pewne wytyczne dotyczące produkcji oraz oznaczeń kosmetyków naturalnych:
  • kosmetyk powinien być wyprodukowany ze składników pochodzenia naturalnego (mineralnego, roślinnego, zwierzęcego)
  • składniki powinny być pozyskiwane metodami fizycznymi takimi jak tłoczenie, ekstrakcja, suszenie, filtrowanie, oraz metodami enzymatycznymi i mikrobiologicznymi
  • kosmetyk nie powinien zawierać związków syntetycznych, petrochemicznych oraz zanieczyszczeń 
Jak wspomniałam, są to jednak tylko wytyczne, nie stanowiące prawa. W związku z tym powstało wiele instytucji certyfikujących kosmetyki naturalne. Aby kosmetyk mógł być oznaczony certyfikatem musi spełniać określone kryteria. Zwykle bazują one na wytycznych podanych powyżej, czasem są nawet bardziej restrykcyjne. Jeśli chcemy być pewni, że kosmetyk, który widzimy na półce sklepowej jest naturalny, szukajmy na opakowaniu między innymi takich oznaczeń certyfikatów:

Nature Label - nadawany przez The International Natural and Organic Cosmetic Association
 BDIH - nadawany przez Bundesverband deutscher Industrie- und Handelsunternehmen (BDIH)



ECO Cert - nadawany Ecocert Group



Jeżeli oznaczenia nie ma, a producent zarzeka się, że kosmetyk jest naturalny, zerknijmy na skład. Wiadomo, że nie każdy z nas potrafi rozpoznać, która substancja jest organiczna, a która nie. Generalnie, jeśli w składzie są jakieś cyferki, to nie jest dobrze. Raczej odstawmy kosmetyk na półkę. Unikajmy także substancji z końcówką -paraben, są to szkodliwe dla zdrowia konserwanty, które mogą mieć działanie rakotwórcze. Uwaga także na popularny mineral oil - niby jest to składnik naturalny, ale bardzo źle tolerowany przez naszą skórę. Więcej informacji o substancjach, których należy unikać, oraz odpowiedzi na pytanie dlaczego ich unikać, znajdziecie na stronie  http://www.jaworek.net.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...